Határtalanul! kiránduláson a 7.g osztály- Magyar történelmi és kulturális kincsek nyomában, Szlovéniában és Horvátországban

Pályázati azonosító: HAT-KP-1-2021/1-000528

Résztvevők: 7.g osztály: 30 tanuló + 3 kísérőtanár

Pályázat címe: Magyar történelmi és kulturális kincsek nyomában, Szlovéniában és Horvátországban

Elnyert támogatási összeg: 2 647 980 Ft

Előkészítő óra (2022. 05. 10.)

Az előkészítő órán felidéztük a történelemórán már megismert trianoni békeszerződést, megvizsgáltuk földrajzi aspektusait, az új határok által teremtett gazdasági, társadalmi viszonyokat.


Megismertük Szlovénia és Horvátország múltját, a két ország etnikai viszonyait, a magyar kisebbség lélekszámát, sorsát. A Muraköz, a Muravidék és a Délvidék történelmi emlékhelyeit, kulturális értékeit összegyűjtöttük, megbeszéltük ezek jelentőségét, megnéztük, milyen emlékhelyeket fogunk meglátogatni.

Rendhagyó történelemóra (2022. 05. 12.)

A kirándulás előkészítéseként a 7.g osztály részt vett egy rendhagyó történelemórán is, melyet dr. Kovács Attila tartott Egy muravidéki magyar település XX. századi kivándorlástörténetéről.
A bölcsészdoktor az Etnikai Kutatóintézet Lendvai Kutatócsoportjának vezetője, a Maribori Egyetem Bölcsésztudományi Karának előadója, fő kutatási területe a Szlovéniában élő magyar kisebbség és a Muravidék története, a földreform és a kolonizáció Közép-Európában a XX. században, és az 56-os menekültek kérdésköre.
Az előadás során a legnagyobb muravidéki magyar falu, Dobronak mezőváros XX.századi történetén keresztül ismerhettük meg az egész Muravidék történelmét mélyen meghatározó kivándorlást. Az előadó konkrét családtörténeteken keresztül mutatta be a három nagy kivándorlási hullámot, azok okait és következményeit, amelyek alapjaiban befolyásolták a vidék és konkrét esetben Dobronak település népességfejlődését.

Az említett települést és a Mura mentét az első kivándorlási hullám a 20. század elején érte el, a másodikat a két világháború közötti időszakra tehetjük, míg az 1960-as években indult el a harmadik nagyarányú elvándorlás, mely kezdetben a tengerentúli országokba (különösen Ausztráliába), majd a nyugat-európai országokba (a „gastarbeiterizmus”) irányult. Megtudtuk, hogy Kovács Attila édesapja is ez utóbbi csoportba tartozott, szüleivel pár évet ő is otthonától távol élt, majd édesanyjával 5-6 éves korában tértek vissza Dobronakra, ahova később a családfő is követte őket. Az érdekes előadást prezentációval, fotókkal, filmrészletekkel tette még színesebbé.

A kirándulás (2022. 05. 17. – 2022. 05. 20.)

A kirándulás (2022. 05. 17. – 2022. 05. 20.)

Első nap

A Szent Gotthárd Általános Iskola és Gimnázium 7.g osztálya 29 fővel és 3 kísérő tanárral vágott neki az izgalmas kirándulásnak.


Az első nap Szlovéniában jártunk, utunk az Őrségen át, a hetési tájegységen keresztül vezetett a Muravidékre.

Itt először Lendván a Bánffy-Esterházy kastélyban voltunk, ahol megismertük a város múltját, a vár történetét: a lendvai várat már az 1100-as évekből származó oklevelek is említik. A Bánffy-, majd az Esterházy-család tulajdonában álló épületet többször jelentősen átépítették. Az 1973-ban megnyitott múzeum a környék történetét mutatja be a kezdetektől fogva, külön hangsúlyozva a törökök elleni védőbástyaszerepet. Emellett a Muravidék néprajzát is megismerhetjük. Zala György (1858–1937) szobrászművésznek és Gálics István (1944–1997) grafikusnak külön emlékszobát rendeztek be. Ez utóbbiban a művész lepke- és rovargyűjteménye is helyet kapott. Különlegesség a mozgatható öntöde, amellyel a hagyományos bronzöntés technikáját mutatják be. Évente több időszaki kiállítást is megtekinthetünk itt. A vár udvarán ágyúk láthatók, és a múzeumból páratlan kilátás nyílik Lendva városára.

Ezt követően Lendva város központjával ismerkedtünk meg: a Szent Katalin plébániatemplom melletti Szent István szoborral, a Makovecz Imre által épített kultúrpalotával.

Egy finom fagyi után a Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézetben tettünk látogatást, itt Soós Mihály igazgatótól sok hasznos információt kaptunk: az intézet 1994 óta működik, a muravidéki magyar közösség kulturális tevékenységét fejleszti magyar nyelvű könyvek kiadásával, kulturális programok szervezésével, művészeti csoportok működtetésével. Itt lehetőségünk volt bemutatni iskolánkat, településünket.

A lendvai szőlőhegyen a Szentháromság kápolnát kerestük fel, ahol a törökverő hadvezér Hadik Mihály van eltemetve. A Vinarium toronyból, a város híres kilátójából csodálhattuk meg a három országot érintő panorámát.

Délután Dobranak következett. Itt Közép-Európa legnagyobb orchideafarmja található 14 ezer négyzetméteren. A Trópusi kertben tett séta során 160-féle orchideát és különleges egzotikus növényeket is láthattunk.

A falu határában található a Bakónaki-tó, melynek környéke energiaparkként működik. Az energiavonalak a közeli erdőben található Szent Vid forráshoz és a felette lévő Szent Vid kápolnához vezetnek. Itt egy nagy sétát tettünk, ittunk a „csodatevő” forrásvízből, töltekeztünk a dimbes-dombos erdei táj nyugalmából és látványából. Sajnos a tó vizét nemrég lecsapolták, így csak a kiszáradt meder látványa fogadott minket.

Az első napot Bajánsenyén zártuk, itt volt a szállásunk. A finom vacsora után megbeszéltük élményeinket, majd pihenéssel készültünk a folytatásra.

Második nap:

Másnap már Horvátország magyar vonatkozású emlékhelyeit kerestük fel. Csáktornya, a Zrínyiek sasfészke volt az első állomás.

Itt tettünk egy sétát a vár körül és a várban, megnéztük Szent Jeromos szobrát, a Zrínyi-fát, Zrínyi szobrát, a honvédő háború áldozatainak emlékművét és a turulmadaras központi emlékszobrot.

Felsőzrínyifalván megkoszorúztuk a Zrínyi-obeliszket, mely a költő és hadvezér Zrínyi Miklósnak állít emléket.

A program Varasd városával folytatódott. Korábban e település volt Horvátország fővárosa 200 évig.

Felkerestük az Erdődyek várkastélyát, tettünk egy nagy sétát a barokk belvárosban. Olyan nevezetességeket láttunk mint a Megyeháza, a Draskovics Palota és a gyönyörű városháza.

Egy rövid szabad program után a főváros, Zágráb felé vettük az irányt. Itt a szállás elfoglalása után még volt időnk megismerkedni a Káptalandombon emelt székesegyházzal, a felújítások miatt, sajnos, csak kívülről.

A hely jelentőségét az is kifejezi, hogy egyik kápolnájában található Szent László koronázási palástja, ill. itt nyugszik Erdődy Tamás, valamint Frangepán Ferenc és Zrínyi Péter. Innen átsétáltunk a Felsővárosba, megnéztük a város makettjét, majd a Jellasics-teret és Jellasics lovas szobrát.

A főtértől a hangulatos kis utcákon felsétálva az öreg kapun át a Szent Márk-térre értünk. Itt található a horvát országgyűlés, a Szábor, mellette a zsolnai cserepekkel díszített Szent Márk templom. A felvonók melletti lépcsőkön visszatértünk a sétáló utcába, innen pedig vacsorázni mentünk.

A kevésbé fáradt diákokkal még az esti Zágráb hangulatát is megízleltük, hangulatos sikátorok, kivilágított vendéglők, turisták sokasága fogadott bennünket.

Harmadik nap:

A harmadik nap egy hosszabb buszozással indult, hisz a reggeli után Abbáziába indultunk. Hatalmas élmény volt, mikor a buszból megpillantottuk a tengert! Abbázia minden villájához gazdag, sokszor nemesi származású magyar családok története fűződik. Sétánk során a sziklákba vájt sétányon felkerestük a Hotel Palace Bellevue-t, amely Markusovszky Lajos, 1848-49-es tábori főorvos utolsó lakhelye volt. A hely valamikor a Monarchia 2. legnagyobb üdülőhelye volt, maga Ferenc József is többször megfordult itt.

Lehetőségünk volt fakultatív program keretében hajóra szállni, és másfél órát gyönyörködni a tengerben, ill. a part menti villákban.

A hajó egy közeli kisvárosba, Lovranba is átvitt bennünket. A település városmagja a római időkből maradt meg, hangulatos kacskaringós kis utcái az adriai települések jellegzetes hangulatát adják vissza.Itt felkerestük Feszty Árpád villáját, melyben a művész utolsó napjait is töltötte.

Lehetőségünk volt fakultatív program keretében hajóra szállni, és másfél órát gyönyörködni a tengerben, ill. a part menti villákban.

A hajó egy közeli kisvárosba, Lovranba is átvitt bennünket. A település városmagja a római időkből maradt meg, hangulatos kacskaringós kis utcái az adriai települések jellegzetes hangulatát adják vissza.Itt felkerestük Feszty Árpád villáját, melyben a művész utolsó napjait is töltötte.

Abbázia után Fiume következett. Itt is tettünk egy sétát a történelmi belvárosban, megismerkedtünk az Óratoronnyal, a kikötővel, a magyar időkben épült piaccal, a színházzal, és egyéb fontos épületekkel: a Kormányzói Palotával, a Magyar Királyi Tengerészeti Hatóság épületével, az Adria-palota és az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Rt. székházával. Felkerestük a magyar feliratú kikötői bólyákat és a Baross emléktáblát.

Utolsó szállásunk a közeli Crikvenicaban volt, ahol vacsora után még fürödtünk a tengerben, megnéztük naplementét, ismerkedtünk az üdülőhely látnivalóival.

Negyedik nap:

Utolsó napunk főleg utazással telt, de előtte még visszatértünk Fiumébe, ahol mindenkinek volt lehetősége egy kis ajándék/ emléktárgy vásárlására. Ezt követően a kikötővároshoz tartozó Tersattoba látogattunk. A Tersattoi Mária búcsújáró templom kápolnája magyar hadihajók emlékét őrzi (Szent István, Viribus,Unitis…).Felsétáltunk Tersatto várába, amelyet a Frangepánpk építettek a XIII. században. A vár tornyából gyönyörű panoráma nyílt a régi és az új Fiuméra/Rijekára, a tengerre és a környező hegyekre. E látvánnyal búcsúztunk Horvátországtól. A hazafelé vezető út fáradtan, de élményekben gazdagon telt. Az esti órákban érkeztünk haza Szentgotthárdra.

Értékelő óra (2022. 05. 24.)

Egy tanítási óra keretében értékeltük a kirándulást, felelevenítettük a szép emlékeket és felidézzük a tanultakat. Megbeszéltük azt is, hogy milyen útravalót adott nekünk ez a kirándulás a jövőnket illetően. Összeállítottunk a témanapon az osztályok számára bemutatandó diasort.

Témanap (2022. 06. 06.)

Iskolánkban 2022.06.06-án emlékeztünk meg a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából a trianoni békeszerződésről, annak hatásairól, következményeiről. A hagyományokat követve az idén is a 10.b osztály feladata volt egy emlékműsor összeállítása és bemutatása. Ebben a már említetteken kívül irodalmi művek, dalok hangoztak el Trianonhoz kapcsolódóan, ill. a magyarság összetartozásáról. Ezt követően a 7.g osztály kiscsoportokban végig látogatott minden osztályt és fényképes beszámolóval idéztük fel a Határtalanul! kirándulás élményeit, valamint ismeretterjesztő órát tartottunk számukra a Kárpát-medence magyarságáról, Trianonról.